ACS711KLCTR-25AB-T
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS711KLCTR-25AB-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±5%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 5.5mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 25A
Response Time : 4.6µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 55mV/A
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 100kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS711
Description : SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)